Огляди/Є відповідь

Отримуєш виплати за кордоном – сплачуй податок вдома: розбір адвоката Павла Лиски

Нещодавно ми публікували пост із кричущим заголовком: "Отримаєш соцвиплати за кордоном — плати податки в Україні". Він набув розголосу і спровокував багато суперечок, тому ми звернулися до адвоката з 17-річним досвідом та податкового радника Павла Лиски, щоб він прокоментував та зробив свій експертний розбір. Що з того вийшло, читай нижче.
31 Серпня 2022 Павло Лиска, Артем Фотор

Нещодавно ми публікували пост із кричущим заголовком: “Отримаєш соцвиплати за кордоном — плати податки в Україні”. Він набув розголосу і спровокував багато суперечок, тому ми звернулися до адвоката з 17-річним досвідом та податкового радника  Павла Лиски, щоб він прокоментував та зробив свій експертний розбір. Що з того вийшло, читай нижче.
.
На жаль, війна переінакшила життя кожного українця, і багатьом довелося виїхати за межі держави, рятуючи себе й життя своїх дітей та близьких.
.
Іноземні країни прихистила українців та надали їм первинну допомогу, зокрема матеріальну. Біженцям з України в багатьох державах виплачували різні за розміром та категоріями соціальні допомоги (як шукачам притулку, так і особам, які отримали дозвіл на проживання в певній країні, соціально незахищеним категоріям та ін.).

Яким чином такі виплати оподатковуються в Україні?
Авжеж, соціальні виплати для українців за кордоном були необхідними для них, але зрозуміймо, що ця допомога підпадає під визначення «іноземні доходи», що зобов’язує їхнє декларування та сплату відповідних податків в Україні.
.
Так, з суми іноземних доходів необхідно сплатити:

  • ПДФО у розмірі 18 відсотків;
  • Військовий збір у розмірі 1,5 відсотка.

.
Строк подання декларації за 2022 рік: до 01.05.2023 року.
Строк сплати податків за отриманий у 2022 році дохід: до 01.08.2023 року.

Чи входить до бази оподаткування допомога на житло?
Якщо біженці за кордоном отримують грошові кошти як компенсацію за оплату житла, то така сума також входить до загальної суми іноземного доходу, а тому має бути зазначена у відповідній декларації.
.
Чи входить до бази оподаткування допомога на дітей?
Оскільки, фактично, отримувачем соціальної допомоги, призначеної для дитини, є її законний представник (батько, матір, опікун, піклувальник), то така допомога також підпадає під визначення «іноземні доходи».
.
Чи потрібно подавати декларацію та сплачувати податки в України з суми іноземного доходу, якщо українець проживає на території іншої країни понад 183 дні?
.
Податковий резидент – це особа, яка проживає в певній країні понад 183 дні, та зобов’язана сплачувати відповідні податки на території такої країни.
.
Варто розуміти, що кожна країна висуває свої вимоги щодо присвоєння такого статусу (довгострокове проживання в одному місці, проживання на території однієї країни та інше). Якщо набуваєш статус податкового резидента у певній державі, то слід бути готовим до сплати податків у ній.
.
Набуття статусу податкового резидента за кордоном, автоматично не позбавляє українців такого статусу в Україні та фактично передбачає, що громадяниБ які зареєстровані в Україні, мають проживають там, а отже мусять продовжувати сплачувати податки до державного бюджету.
.
Для того, щоб уникнути подвійного оподаткування, громадянам України варто направити до органів ДПС України за місцем своєї реєстрації відповідні документи, які підтверджують, що:

  • вони не проживають в Україні понад 183 дні;
  • мають місце довгострокового проживання за кордоном;
  • отримали статус податкового резидента за кордоном.

.

Що буде, якщо не подати декларацію про доходи до податкових органів та не сплатити відповідні податки до державного бюджету?

  • Штраф за неподання / несвоєчасне подання податкової декларації – 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
  • Попередження або штраф у розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ст. 164-1 КУпАП).
  • Штраф за ненарахування та/або неутримання, та/або несплата (неперерахування), та/або нарахування, сплата (перерахування) не в повному обсязі податків – 10 % від суми податку.
  • Пеня, яка нараховується за кожен календарний день прострочення його сплати на суму грошового зобов’язання, починаючи з 91 календарного дня.

.

Чи можливо практично встановити осіб, які не виконали свій обов’язок з декларування та сплати податків та їхню перевірку?


Соціальна допомога українцям могла бути надана як у безготівковому, так і у готівковому вигляді. І, якщо допомога була нарахована на спеціально відкритий банківський рахунок, то це ще можливо відстежити, якщо ж допомога надавалась готівкою, то відслідкувати це практично не реально. Тобто, відповідний орган-контролер має надіслати запит до країн ЄС, щоб отримати інформацію про доходи українців. Проте, найімовірніше, в повному обсязі отримати таку інформацію буде складно і практично неможливо.
.
Якщо податкове законодавство України зміниться, а саме щодо необхідності сплати податків з доходів, отриманих біженцями за кордоном, повідомимо про це.

.

Отже, як бачимо, сплачувати податки і заповнювати декларацію на іноземні доходи, включно з соціальною допомогою, – зовсім не “фейк”. Тому  рекомендуємо поставитися до питання максимально серйозно. А якщо у вас залишилися питання, ви можете поставити їх Павлові на юридичній персональній консультації, або підписатися на його юридичний блог.