Місця/Архитектура

Будинок та лікарня Боруха Фукса у Харкові

Будинок, який своїм фасадом виходить на Сумську через дорогу від ХНАТОБу, відомий багатьом тим, що на розі ще до 2010 року була розташована аптека, а нині ресторан «Сушія». Здається, що часу він непідвладний – акуратний, добротно зроблений і простоїть ще століття на противагу сучасним будинкам. Адже аптека тут проіснувала ціле століття.
02 Червня 2023 Ірина Біла

Будинок, який своїм фасадом виходить на Сумську через дорогу від ХНАТОБу, відомий багатьом тим, що на розі ще до 2010 року була розташована аптека, а нині ресторан «Сушія». Здається, що часу він непідвладний – акуратний, добротно зроблений і простоїть ще століття на противагу сучасним будинкам. Адже аптека тут проіснувала ціле століття.
.
Як розповідає історик Андрій Парамонов, спочатку будівля №23 на вулиці Сумській була майже сторіччя частиною домоволодіння №21, якою володіли запрошені майстри з Німеччини під час заснування Харківського Імператорського університету. Потім власником садиби став купець-цукороторгівець Яхненко. Вже 1889 року садиба після продажу дісталася купцю Бочарову, який у подальшому розділив їх у частини й теж продав. 1897 року одну з частин бочарівської садиби купив купець Жмудський, а другу – лікар Борух Фукс.

Лікарем він був не простим, а справжнісіньким дипломованим акушером. 1887 року після закінчення Харківського Імператорського університету вступив ординатором до акушерської університетської клініки. Однак через рік відкрив власну жіночу лікарню з пологовим та вісповивальним інститутом. До управління закладом він залучив свого товариша лікаря Михайла Данилевського.
.
Спочатку лікарня розташовувалась у Харинському провулку, а нині названого на честь Л. Гурченка. У 1900 році діяльність лікарні високо оцінили міську владу, і за це обом лікарям було надано право державної служби. Того ж року Борух Фукс приступив до будівництва будинку на розі Сумської та поряд на Римарській – на купленій ділянці землі.

Будівля на Сумській була двоповерховою та житловою, тоді як сусідня, триповерхова, призначалася під лікарню, яка була обладнана електрикою, водопостачанням, каналізацією, опаленням, окремими ванними кімнатами з ватерклозетами, паркетними підлогами та альфрейними роботами по стінах, дуб.
.
Спочатку будинок на Сумській здавався в оренду, при цьому на першому поверсі розмістили аптеку Боруха Фукса, поряд чотири житлові квартири та три лабораторії. На другому поверсі були дві великі квартири та ще сім кімнат було у мезоніні.

У лікарні перших двох поверхах розташовувалися кімнати безпосередньо лікарні, але в третьому поверсі сім кімнат під квартири. У підвальному приміщенні була кухня, звідки приготовані страви подавалися нагору на особливо влаштованому ліфті.
.
Але будівництво будинку та лікарні обійшлося лікареві Фуксу недешево. Зрештою, йому довелося закласти будівлі будинку та лікарні в Харківський земельний банк. Вже у вересні 1917 року і будинок, і лікарню Фукс продав сумському купцю Михайлу Богатирьову.
.
З приходом нової влади будівлі націоналізували, перетворивши одну на аптеку №16, а в лікарні поставили нового керуючого – лікаря Михайла Футрана. Вже 1920 року будівля №23, яка, крім аптеки, була ще й житловою, стала жилкоопом №193 з незвичайною назвою «Трудова користь». Мабуть, нові господарі не надто дбали про власне житло, оскільки до 1924 року будівля вже перебувала в аварійному стані та вимагала капітального ремонту.

Адрес:
ХАРКІВ, ВУЛ. СУМСЬКА, 23
Когда:
Цілодобово
Цена:
Уточнюється
Скидка: