24 травня 2024 року рада ЄС остаточно ухвалила новий Шенгенський прикордонний кодекс, та опубліковала на сайті Європейської ради, що регулює управління внутрішніми та зовнішніми кордонами, а також контроль за переміщенням осіб через зовнішні кордони Європейського Союзу. Ця реформа зробить Шенгенську зону більш стійкою до криз і забезпечить свободу пересування всередині ЄС.
.
Основні положення кодексу:
.
Обмеження доступу: У разі надзвичайних ситуацій у сфері охорони здоров’я ЄС може обмежити доступ громадян третіх країн. Можуть вводитися правила тестування, карантину та самоізоляції.
.
Контроль міграції: Встановлені правила для управління вторинним переміщенням мігрантів між країнами ЄС і заходи проти використання міграції як інструменту тиску.
.
Контроль на кордонах: Можливість тимчасового відновлення контролю на внутрішніх кордонах у разі кризових ситуацій. Максимальний термін таких заходів — до двох років із можливістю продовження на один рік у виняткових випадках.
.
Альтернативні заходи: Передбачені поліцейські перевірки та інші форми транскордонного співробітництва, щоб обмежити необхідність відновлення контролю на внутрішніх кордонах.
.
Повернення нелегальних мігрантів: Можливість повернення нелегально прибулих осіб до країн ЄС, звідки вони прибули, у рамках двостороннього співробітництва.
.
Контроль на внутрішніх кордонах: У документі роз’яснюються правила тимчасового запровадження контролю на внутрішніх кордонах, які залишаються крайнім заходом у разі серйозної загрози державній політиці чи внутрішній безпеці. Держави ЄС повинні оцінювати необхідність і пропорційність такого рішення та шукати альтернативні методи досягнення цілей.
.
Тривалість контролю: Переглянутий кодекс встановлює максимальну тривалість внутрішнього прикордонного контролю – до двох років. У виняткових випадках контроль може бути двічі подовжено на шість місяців з можливістю продовження на один рік.
.
Вступ в силу: Постанова Ради ЄС набуде чинності на 20-й день після публікації в “Офіційному журналі” Європейського Союзу і безпосередньо застосовуватиметься в країнах ЄС.