Огляди/Є відповідь

Рада ЄС ухвалила оновлений Шенгенський прикордонний кодекс

24 травня 2024 року рада ЄС остаточно ухвалила новий Шенгенський прикордонний кодекс, та опубліковала на сайті Європейської ради, що регулює управління внутрішніми та зовнішніми кордонами, а також контроль за переміщенням осіб через зовнішні кордони Європейського Союзу. Ця реформа зробить Шенгенську зону більш стійкою до криз і забезпечить свободу пересування всередині ЄС. . Основні положення кодексу: […]
28 Травня 2024 МАРІЯ СМАРАГДОВИЧ

24 травня 2024 року рада ЄС остаточно ухвалила новий Шенгенський прикордонний кодекс, та опубліковала на сайті Європейської ради, що регулює управління внутрішніми та зовнішніми кордонами, а також контроль за переміщенням осіб через зовнішні кордони Європейського Союзу. Ця реформа зробить Шенгенську зону більш стійкою до криз і забезпечить свободу пересування всередині ЄС.
.

Основні положення кодексу:
.

Обмеження доступу: У разі надзвичайних ситуацій у сфері охорони здоров’я ЄС може обмежити доступ громадян третіх країн. Можуть вводитися правила тестування, карантину та самоізоляції.

.
Контроль міграції:
Встановлені правила для управління вторинним переміщенням мігрантів між країнами ЄС і заходи проти використання міграції як інструменту тиску.

.
Контроль на кордонах:
Можливість тимчасового відновлення контролю на внутрішніх кордонах у разі кризових ситуацій. Максимальний термін таких заходів — до двох років із можливістю продовження на один рік у виняткових випадках.

.
Альтернативні заходи:
Передбачені поліцейські перевірки та інші форми транскордонного співробітництва, щоб обмежити необхідність відновлення контролю на внутрішніх кордонах.
.
Повернення нелегальних мігрантів: Можливість повернення нелегально прибулих осіб до країн ЄС, звідки вони прибули, у рамках двостороннього співробітництва.

.
Контроль на внутрішніх кордонах:
У документі роз’яснюються правила тимчасового запровадження контролю на внутрішніх кордонах, які залишаються крайнім заходом у разі серйозної загрози державній політиці чи внутрішній безпеці. Держави ЄС повинні оцінювати необхідність і пропорційність такого рішення та шукати альтернативні методи досягнення цілей.

.
Тривалість контролю:
Переглянутий кодекс встановлює максимальну тривалість внутрішнього прикордонного контролю – до двох років. У виняткових випадках контроль може бути двічі подовжено на шість місяців з можливістю продовження на один рік.

.
Вступ в силу:
Постанова Ради ЄС набуде чинності на 20-й день після публікації в “Офіційному журналі” Європейського Союзу і безпосередньо застосовуватиметься в країнах ЄС.