Місця/Архитектура

Будинок купців Тамбовцевих який робив великі пожертвування у Харкові 200 років тому

Харків завжди славився своїми купецькими звичаями. Тому не дивно, що в місті збереглося багато будинків, які колись належали сім'ям, які займаються продажами. Особливістю таких будов у першій половині XIX ст. було розташування житлових та торгових приміщень. .
08 Серпня 2023 Артем Фотор

Харків завжди славився своїми купецькими звичаями. Тому не дивно, що в місті збереглося багато будинків, які колись належали сім’ям, які займаються продажами. Особливістю таких будов у першій половині XIX ст. було розташування житлових та торгових приміщень.
.
Яскравим представником таких є маєток Тамбовцевих у Горяїнівському провулку.
.
Василь Антонович Тамбовцев – купець із Білгорода, який оселився у Харкові за часів імператриці Єлизавети Петрівни. Його сім’я займалася продажем заліза, що й на ті часи було дуже вигідно. У 1746 році він одружився з харків’янкою Ксенією Єгорівною, а їхній син, Олексій, згодом одружився з дочкою купця Івана Горяїнова і отримав частину землі в майбутньому провулку.
.
У 1780-х роках купець 2-ї гільдії Олексій Васильович Тамбовцев був обраний містовим старостою, а з 1791-го — харківським міським головою, змінивши Карпових.
Ось наприкінці 18 століття він і збудував дерев’яний будинок у провулку Горяїновському. Тут було п’ять кімнат та кухня.
.
Після того, як Олексій Васильович помер, його вдова Параска Іванівна успадкувала всі статки та бізнес чоловіка. На той момент вона мала дев’ятьох дітей. Шість заміжніх дочок та троє синів, які під керівництвом матері вели сімейні справи.
.
Щодо самого будинку, який ми можемо бачити в наші дні, то його Параска Іванівна Тамбовцева вирішила збудувати на початку XIX століття (він був трохи реконструйований за радянських часів). На першому поверсі розміщувалися торгові приміщення, а на другому, власне, мешкала велика родина купців Тамбовцевих.
.
Багато історичних джерел стверджують, що Параска Іванівна Тамбовцева славилася тим, що жертвувала величезні суми на благодійність, зокрема, на будівництво та благоустрій монастирів.

За матеріалами Андрія Парамонова / 2day.kh.ua
Адрес:
ХАРКІВ, ВУЛ. КВІТКИ-ОСНОВ'ЯНЕНКО, 11
Когда:
Цілодобово
Цена:
Безкоштовно
Скидка:
-