Огляди/Є відповідь

Як працювати зі страхом під час війни? Поради психолога

Вже рік українці поглинуті постійною тривогою, страхом за своє життя. Одна з головних потреб людини — це безпека, що в нашій реальності переросла в боротьбу за життя. Щодня кожен з нас засинає і прокидається з думкою, що цей день може бути останнім, а через страх невідомого, майбутнього виробляється тривога.
04 Квітня 2023 Ирина Белая

Вже рік українці поглинуті постійною тривогою, страхом за своє життя. Одна з головних потреб людини — це безпека, що в нашій реальності переросла в боротьбу за життя. Щодня кожен з нас засинає і прокидається з думкою, що цей день може бути останнім, а через страх невідомого, майбутнього виробляється тривога.
.
Хтось бореться зі своїми почуттями страху та тривоги, залишаючись вдома, комусь комфортніше поїхати закордон та відчути жадану безпеку. Не треба винити когось за його вибір, адже кожен сам має право прийняти рішення: залишитися чи поїхати. Втім, перебування в домівці, рідних стінах, не завжди допомагає впоратися з почуттям небезпеки, так само і виїзд закордон. Адже тривога та страх, в першу чергу, зароджуються через думки, на які середовище не завжди може вплинути.
.
Тому хочемо поділитися деякими порадами та алгоритмом дій при відчуттях страху від психолога Анни Руденко. Проте пам‘ятайте, якщо ваша тривога чи страх заважають вашій життєдіяльності — обов‘язково звертайтеся по допомогу до психотерапевта.

Якщо вас охопив страх, вам треба відчути цей «реальний»момент
та своє тіло, так би мовити «приземлитися». Для цього треба:
.
 1. Глибоко та повільно дихати;
 2. Прохлопати себе по всьому тілу — від голови до п’ят;
 3. Розтирати долоні, мочки вух;
 4. Опиратися спиною об щось тверде, або когось, хто поруч з вами;
 5. Стати на підлогу чи землю, концентруючи свою увагу на своїх стопах.
 6. Подивитися що вас оточує навколо та назвати усі предмети.
.
«Людина, яка знаходиться в стані страху довгий час, вона починає боятися навіть, на перший погляд, безглуздих речей. Але треба зануритися в себе та задати питання, що є в зоні мого контролю, а що — ні, що я можу зробити в даному випадку, щоб домовитися зі своїм страховм та зробити його контрольованим. І, якщо щось загрожує моєму життю, то які заходи безпеки я можу саме зараз, саме в цьому місці запровадити — тоді рівень страху буде знижуватися. Тобто, таким чином, ми вчимося працювати зі своєю психікою самостійно, отримуючи нові навички», — ось як коментує емоцію страху психолог Анна Руденко.
.
«В стані страху ми обов’язково маємо вчиняти дії, не заморожувати свій рух для того, щоб наслідки не призвели до розвитку. ПТСР(посттравматичний стресовий розлад). Енергія має розряджатися та не залишатися в тілі та в м’язах. Рух дуже важливий : бігти, боротися, якщо ві знаходитися в замкнутому просторі, тобі робити вправи, які я порекомендували вище. Це призведе до найменшого впливу страху на систему організму та психіку вцілому»
.
Пам‘ятайте, що відчувати страх, тривогу, чи занепокоєння — це нормально. Споконвіку наші предки боролися за життя, і виживав той, хто був більш тривожний і найбільш вразливий до подразників. Тривога, переляк, паніка, фобія — ці всі відчуття основані на страху: раптовому чи тривалому. Страх огортував людину і до війни, тому не вважайте, що ваша емоція страху якась унікальна, і ніхто з нею в повній мірі не стикався.